Mi az a logisztika?
A logisztika szinte mindenütt jelen van, az év 365 napján, a nap 24 órájában.
Szakmákon átívelően és az egész világra kiterjedően gondoskodik róla, hogy az alapanyagok, az információk, a termékek és az áruk mindig ott legyenek, ahol azokra szükség van.
A közvélekedés nem minden logisztikai folyamatot ért a logisztika alatt. A hétköznapokban gyakran csak a fuvarozást és a raktározást gondoljuk logisztikának.
Logisztika ≠ kamion + raktár
A logisztika ennél sokkal több.
Az angol nyelvben a „supply chain management” (ellátási lánc menedzsment) szinonimájaként említik, vagyis az értékteremtő láncok intelligens tervezésének, irányításának megfelelőjeként.
A logisztika a növekvő globalizáció következtében egyre fontosabb lett. Mára a világkereskedelem elengedhetetlen motorjának számít, mivel a beszerzés, termelés és az értékesítés többnyire globális szinten játszódik le.
Egy példa: egy autót, ami a skandináv piacon meghatározó, Szlovákiában állítanak össze, azokból az alkatrészekből, melyeket Ázsia és Európa különböző országaiban gyártanak. Ez csakis a logisztika segítségével valósulhat meg. A logisztika gondoskodik a nemzetközi áru-, és információs folyamatok tervezéséről, megvalósításáról és irányításáról.
Mindemellett a logisztikusok manapság a termelés egyes lépéseit és más értéknövelő szolgáltatásokat is átvesznek. Néhány példa: az importált új autók gyakran először nem a gyártónál, hanem a cél országban, egy logisztikai részlegben kapják meg az extra felszereltséget, mint például a bőrülést, sport felniket vagy navigációs rendszert.
A logisztikus tehát az, aki felteszi a koronát a gyártó termékeire, és a logisztikus az, aki pelikán módjára összeállítja és eljuttatja az „ajándékkosarat” a címzettnek.
A logisztika biztosítja, hogy
- a megfelelő információ
- a megfelelő anyag
- a megfelelő energia
- a megfelelő személyek
- a megfelelő mennyiségben
- a megfelelő minőségben
- a megfelelő időpontban
- a megfelelő helyre
- a megfelelő költséggel jussanak el.
Ez a meghatározás a vállalatok és azok hálózatai számára az ellátásnál és a hulladék megsemmisítésénél éppúgy alkalmazható, mint például a személyszállításnál, helyi közlekedésnél, vagy egy egyszerű csomag összeállításánál vagy akár katonai logisztikai kérdésekben.